1619 kişinin kimliği tespit edilmeye çalışılıyor

1619 kişinin kimliği tespit edilmeye çalışılıyor

PAYLAŞ
Malatya Haber, Pusula Malatya - Pusulamalatya

Malatya Afet Koordinasyon Merkezinde toplantıya katılan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, çıkışta basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. 

Soylu, depremlerde hayatını kaybeden   47 bin 932 kişinin nüfusta ölüm tescil işlemlerinin gerçekleştirildiğini belirterek, bunun 6 bin 265'inin yabancı uyruklu olduğunu kaydetti. 

Depremde hayatını kaybedenler ile ilgili yapılan nüfusta ölüm tescil işlemleri hakkında bilgi veren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Nüfusta tescil şöyle gerçekleşiyor; Sağlık Bakanlığının verdiği veriler, kırsalda hayatını kaybedip jandarma ve kaymakamlık tarafından bildirilenler, başsavcılıklar tarafından ölü muayenesiyle bildirilenlerle birlikte 3 kanal. Bir kanal daha var; yabancı uyruklu vatandaşlar, bütün bunların tamamı Göçte tescil ediliyor. 4 ayrı kanaldan Türkiye Cumhuriyeti Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne geliyor ve bunlar da ölüm tescil işlemlerini gerçekleştiriyor. Şu anda 47 bin 932 kişinin nüfusta ölüm tescil işlemleri gerçekleştirildi. Bunların 6 bin 265'i yabancı uyruklu, yani Suriye dahil, başka ülkelerin tabiiyetine mensup olanlar. Şu ana kadar da gerek DNA'sı alınan gerek parmak izi alınan ve araştırması yapılan 1619 kişinin de kimliği tespit edilmeye çalışılıyor. Afette şu ana kadar henüz yakınını bulamayan toplam emniyetimize başvuru sayısı 264. DNA eşleştirmeleri, parmak izi eşleştirmeleri başsavcılıklar, kriminal daire tarafından devam etmektedir.” şeklinde konuştu. 

Pusulamalatya

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN