• Haberler
  • Malatya
  • Ağbaba, '19 Mayıs Türkiye'de Değişim Başlangıç Tarihidir'

Ağbaba, '19 Mayıs Türkiye'de Değişim Başlangıç Tarihidir'

Veli Ağbaba, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla yazılı açıklama yaptı.

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, yaptığı yazılı açıklamada 19 Mayıs 1919'un, Türkiye'de değişimin başlangıç tarihi olduğunu vurgulayarak,: "19 Mayıs; 23 Nisan'ın, 30 Ağustos'un, 29 Ekim'in, müjdeleyicisidir. Bu nedenle, 19 Mayıs Türkiye'nin devrim tarihinin temelinin atıldığı gündür” dedi.
19 MAYIS DÜNYA TARİHİNE GEÇEN EŞSİZ BİR DİRENİŞ DESTANININ BAŞLANGICIDIR
19 Mayıs’ın dünya mücadele tarihine geçen eşsiz bir sürecin başlangıcı olduğunu kaydeden Ağbaba, “19 Mayıs, bu toprakların yetiştirdiği en büyük devrimci olan Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının, memleketi işgal eden yedi düvele karşı attığı ilk adımın, Anadolu topraklarında dalga dalga büyüyerek, dünya tarihine geçen bir direniş destanının başlangıç tarihidir” dedi.
HER 3 GENÇTEN BİRİ İŞSİZ
Ağbaba, “19 Mayıs aynı zamanda Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün 'Doğum günüm' dediği tarihtir. Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyet'i emanet, 19 Mayıs'ı armağan ettiği gençlerin durumu aslında ülkemizin de içinde bulunduğu durumun en iyi göstergesidir. Gençlerimiz ne yazık ki işsizlik ve geleceksizlik arasında umutsuzluğa sürüklenmiş durumda. Her üç gençten biri işsiz. Milyonlarca genç ne eğitimde ne istihdamda. gençlerin büyük oranda yurtdışına göçme isteği gibi olumsuzluklara bakınca iktidarın gençlik politikalarının da çöküşüne tanık oluyoruz.” İfadelerini kullandı.
Ağbaba, başta Büyük Atatürk olmak üzere kurtuluş mücadelesi veren dava arkadaşlarını ve şehitleri saygı ve minnetle anarak gençlerin çağdaş, bağımsız, özgür ve demokratik bir Türkiye için 1919'dan beri sürdürülen mücadeleyi sonsuza kadar devam ettireceklerine yürekten inandığını belirterek, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutladı.
 

Bakmadan Geçme