• Haberler
  • Malatya
  • Ağbaba '2,6 milyon çocuk ucuz iş gücü olarak kullanılıyor'

Ağbaba '2,6 milyon çocuk ucuz iş gücü olarak kullanılıyor'

Ağbaba '2,6 milyon çocuk ucuz iş gücü olarak kullanılıyor'

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda yaptığı açıklamada, Türkiye'de en az 2,6 milyon çocuğun ucuz iş gücü olarak kullanıldığını verilerle işaret ederek, iktidara tepki gösterdi.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda yaptığı açıklamada “çocuk işçiliğine” dikkat çekti. Türkiye'de milyonlarca çocuğun ucuz iş gücü olarak sömürüldüğünü vurgulayan Ağbaba, vahim tabloyu verilerle ortaya koydu.
Ağbaba’nın açıklaması şu şekilde:
“Türkiye' de milyonlarca çocuk işçi bu 23 Nisan'da da ucuz iş gücü olarak sömürülmeye devam ediyor. Yaşıtları gibi okul sıralarında olması gereken çocuklarımız ne yazık ki torna tezgâhlarında, inşaatlarda, farklı sektörlerde ailesine destek olabilmek için çalışmak zorunda kalıyor. Devletin iki resmi kurumunda çocuk işçilik verileri bu durumu acı bir şekilde ortaya koyuyor. 

TÜRKİYE'DE 15-17 YAŞ ARASI ÇOCUK İŞÇİ SAYISI 619 BİN'
TÜİK verilerine göre, 15-17 yaş arası Türkiye’de çocuk işçi sayısı 619 bin. Türkiye' de 2019 yılından sonra çocuk işçi sayısı artmaya devam ediyor. Üstelik bu rakamlara 15 yaş altı çocuk işçi sayısı dahil değil.
İkinci ise çocuk yaşta mesleki eğitim adı altında ucuz iş gücü olarak çıraklık ve stajyerliğin yaygınlaşması. SGK 2022 verilerine göre Türkiye'de ucuz iş gücü olarak kullanılan çırak ve stajyer sayısı ise 2 milyon. Bu durumda Türkiye'de en az 2,6 milyon çocuğumuz ucuz iş gücü olarak kullanılmaktadır.
2018-2022 YILLARI ARASINDA EN AZ 330 ÇOCUK İŞÇİ YAŞAMINI YİTİRDİ'
İSİG verilerine göre 2018-2022 yılları arasında iş cinayetlerine kurban giden 14-17 yaş arası çocuk sayısı ise en az 330. Türkiye' de ne yazık ki çocuk işçiliği arttıkça, iş yerlerinde çocuk işçi cinayetleri de artarak devam ediyor.
Türkiye'de yaşanan ekonomik kriz bir ailede sadece anne ve babaların çalışmasını zorunlu kılmıyor artık bir ailede geçinebilmek için çocuklar da iş gücüne katılmak zorunda kalıyor. Türkiye'de çocuk yoksulluğuna ve çocuk iş gücüne işte tam da bu boyutta bakmamız gerekiyor. Hem çocuk iş gücünde hem hanelerde çocuk yoksulluğu bu durumdayken, Türkiye' de iktidarın iddia ettiği gibi büyüyen ekonomiden, kıskanılan bir ekonomi modelinden bahsetmek imkansızdır.

Pusulamalatya

Bakmadan Geçme