Başkan Akgün'ün, Kadir Gecesi Mesajı

Başkan Akgün'ün, Kadir Gecesi Mesajı

PAYLAŞ
Malatya Haber, Pusula Malatya - Emine Tanrıkulu

“Bin Aydan Daha Hayırlı olan Kadir Gecemiz Mübarek Olsun.” Diyen Başkan Akgün, açıklamasında;
Zaman ve mekanlar, kendilerinde meydana gelen büyük ve önemli olaylarla değer kazanırlar. Kadir Gecesi, azamet ve şeref gecesi demektir. Kadir Gecesi bu bakımdan hiçbir geceye nasip olmayan bir olayın meydana geldiği gecedir. Bu geceye Kadir Gecesi denilmesinin sebebi de; bu gece içinde kadri yüce bir kitabın Cibril-i Emin vasıtasıyla, Sevgili Peygamberimize gönderilmiş olmasıdır. Bütün insanlığa huzur ve saadet yollarını gösteren Kur’an-ı Kerim, Peygamber Efendimize mübarek Kadir gecesinde indirilmiştir. 
Nitekim Bakara suresinde Allah Teâlâ (c.c.) şöyle buyuruyor:
“Ramazan ayı, insanlara yol gösterici, doğrunun ve doğruyu eğriden ayırmanın açık delilleri olarak Kur’an’ın indirildiği aydır .”  (Bakara,2/185). 
Cenab-ı Allah Kadir suresi’nde de şöyle buyurmaktadır:
“Doğrusu, Biz, Kur’an’ı Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sen bilir misin? Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Cebrail, o gece Rablerinin izniyle her türlü iş için inerler. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir.” Kadir Sûresi (97/1-5).
Ramazanı şerifte ve Kadir gecesinde indirilen Kur’an-ı Kerim, Peygamber Efendimize verilmiş en büyük mucizedir. Sevgili peygamberimiz, kalpleri onunla fethetti, gönülleri onunla nurlandırdı, insanlığı onunla hidayete ulaştırdı. 
Son ilahi kitap olarak gönderilen Kur'an-ı Kerim, bütün insanlığı içine alır, âlem şümuldür. 
Kur'an-ı Kerim, her şeyden evvel Allah'ın varlığını, birliğini, O'nun yüksek ve eksiksiz sıfatlarını, yaratılmışlara olan rahmet ve mağfiretinin genişliğini tespit ve talim eder. İnsanlar için hayat ve saadet kaynağı olan önemli ve ölmez prensipleri ortaya koyar. 
Kur'an-ı Kerim, aile hayatı ile karı-kocanın karşılıklı hak ve vazifelerinden, milletlerarası münasebetlere; selamlaşmaktan, evlere izin alarak girme adabına varıncaya kadar, sosyal hayatın bütün kurallarını gösterir, en yüksek, en güzel ahlak prensiplerini öğretir. 
Kur'an-ı Kerim, zina, fuhuş, sarhoşluk, adam öldürmek, yalan söylemek, iftira etmek, haksızlık yapmak, israf etmek, hıyanette bulunmak ve gıybet etmek gibi toplumu sarsan kötülükleri yasaklar. 
Kur'an-ı Kerim, insanı dünya ve ahirette mutlu kılacak her şeyi ihtiva eden bir Kitab-ı Mübin'dir. O'nu rehber edinen yanılmaz. O'na sımsıkı sarılan sapıklığa düşmez. Onun gösterdi yolda yürüyen şaşırmaz ve onu okuyanın ecri az olmaz.
Bu bakımdan Kadir Gecesi, şerefli ve nurlu bir gecedir.
Bu gece için, Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s) bir hadis-i şeriflerinde:
“Kim Kadir Gecesini, faziletine inanarak ve mükafatını da  Cenab-ı Hakk’tan bekleyerek, ihya  ederse, o kimsenin geçmiş günahları bağışlanır” (Tecrid-i sarih c.1, s. 45) buyurmuşlardır.
Kadir Gecesi, bin aydan daha  hayırlıdır. Yani onun feyiz ve bereketi, bin aylık ibadetle elde edilecek sevap ve mükâfat ile eş değerdedir. Bu geceyi hakkıyla değerlendirmek, ibadet, dua ve istiğfar ile ihya etmek, ebedi âlemde bin ay kadar bakî ve bereketli bir ömür kazandırır. 
Rasul-i Ekrem Efendimiz, Ramazan-ı şerifin son on gününün gecelerinde, kendilerini daha çok ibadete verirlerdi. Bu gecelerde, aile fertlerini de uyandırırlardı. 
Hz. Ayşe validemiz:
“Ya Resûlellah! Kadir Gecesinin hangi gece olduğunu bilir ve o geceyi idrak edersem, Cenab-ı Hakk’a nasıl duada bulunayım?" dediğinde;  
Peygamber Efendimiz şöyle buyurmuşlardır:
“De ki; ya Rab! Sen çok affedicisin, affetmeyi seversin, beni de affet.” (Sünen-i Tirmizi terc. C.2, s.78 H.No:792). .
Bin aydan hayırlı olan bu geceyi ihya etmek, insan için ne büyük bir mazhariyettir, ne büyük mutluluktur.
Şahsım ve Eğitimde Kaliteyi Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu ve üyelerimiz adına, Kovid19 Salgınının gölgesinde idrak ettiğimiz, kandiller zincirinin son halkası mübarek Kadir gecemizi tebrik ederek, hayırlara vesile olmasını, sosyal ve ekonomik mağduriyetlerle bireysel ve toplum yapımızda derin izler bırakan salgının son bulmasını, İslam âlemine ve bütün insanlığa hayırlar getirmesini Cenab-ı Mevla’dan niyaz ediyorum.                                                                         
Metin AKGÜN
Maarif Müfettişi
Eğitimde Kaliteyi Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı


 
 

Pusulamalatya

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN