CHP 100.Kuruluş Yıldönümünü Kutluyor

CHP 100.Kuruluş Yıldönümünü Kutluyor

Cumhuriyet Halk Partisi 100. Kuruluş yıldönümünü kutluyor. CHP Malatya İl Örgütü partinin kuruluş yıldönümünde Atatürk ve ismet İnönü anıtına çelenk sunumu gerçekleştirdi.
İl Başkan vekili Av. Mehmet Arıkan,Yeşilyurt İlçe Başkanı Hakkı Ayas,Battalgazi İlçe Başkanı Av.Hülya Karakurt ve çok sayıda partilinin katıldığı törende Cumhuriyet Halk Partisi’nin 100 yıllık demokrasi mücadelesine vurgu yapıldı.
CHP Malatya İl Başkan Vekili Av. Mehmet Arıkan’ın yaptığı basın açıklaması:
Değerli Basın Mensupları, 
Bugün Cumhuriyetimizi kuran, cumhuriyetimiz kadar köklü, Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere emaneti Cumhuriyet Halk Partisi’nin 100. kuruluş yıldönümünü kutlamaktan gurur duyuyoruz. 

Bir milletin esaretten kurtuluşuna ve bir ülkenin baştan aşağı yeniden kuruluşuna öncülük etmiş bir partinin, mirasını bir asra dayamış bu şerefli demokrasi mücadelesinin parçası olmaktan mutluluk duyuyoruz. Dünün zorluklarıyla büyüyen Cumhuriyet Halk Partisi’nin, yarının idealleriyle daha da büyüyeceğine olan inancımız tamdır. 

Büyük Atatürk; Cumhuriyeti ilan etmeden 1922 Aralık’ında “Barıştan sonra halkçılık esası üzerine dayanan ve Halk Fırkası adıyla siyasi bir fırka kurmak niyetindeyim” diyerek; Kurtuluş Savaşı sonrası ülkemizin yeni bir yönetime kavuşmasıyla birlikte 9 Eylül 1923’te Türkiye’nin ilk siyasi partisi olarak Cumhuriyet Halk Partisi kurmuştur. 

Partimiz, Ebedi Genel Başkanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde toplumsal alanlarda gerçekleştirdiği reformlarla çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’ni biçimlendirmiştir. 

Cumhuriyet Halk Partisi, Atatürk’ün izinde, topraklarımızın kutsallığına ve milletimizin kayıtsız şartsız egemenliğine dayanan Cumhuriyetin asırlık yolculuğuna eşlik etmiş bir partidir. Öyle ki, dünyada 100. yaşına erişmiş sayılı siyasi partiden birisi olma şerefine de sahiptir. 

Cumhuriyet Halk Partisi, 100 yıllık geleneği, siyasi birikimi ve tecrübesiyle çağdaş Türkiye’nin en önemli siyasi miraslarından biridir. Bu miras sadece bize değil; Büyük Atatürk tarafından milletimizin her bir ferdine emanet edilmiştir. 

Biz, Cumhuriyet Halk Partililer olarak, bu kutsal mirasın omuzlarımıza yüklediği sorumluluğun farkındayız. Ülkemizin binlerce yıllık tarihi, kültürel ve siyasi zenginliklerini korumak ve gelecek nesillere aktarmak için dün olduğu gibi bugün de çalışmaya devam edeceğiz. Bu büyük coğrafyanın renklerini ve dokusunu kucaklayarak, ülkemizin ulusal birliğini ve değerlerini yüceltmeye devam edeceğiz. 

Cumhuriyet Halk Partisi; Cumhuriyetimizin kazanımlarının hedef alındığı, demokratik değerlerin yok sayıldığı ve barınma, eğitim, sağlık gibi temel hakların bile yok sayıldığı, her türlü mücadelenin adıdır. 

Cumhuriyet Halk Partisi çiftçisinden öğretmenine, gencinden emeklisine herkesin eşit ve onurlu bir yaşam sürdüğü, hukuk kurallarının herkes için geçerli olduğu, kendine yeten bir Türkiye hedefinden 100 yıldır vazgeçmemiş bir partidir. 

Bugün partimize ve Cumhuriyetimize saldırılar 100 yıl önceki karanlık anlayışla artarak devam etmektedir. Her türlü etik değerden uzak bir şekilde; kurumları, halkı, Anayasayı hiçe sayan bir anlayışın yarattığı bu çok karanlık dönemde dahi bize ışık tutan, önderimiz Atatürk’ün çizdiği yoldur. 

Cumhuriyet Halk Partisi, Saray zihniyetinin, cemaatlerin, zümrelerin, kendini halktan üstün görenlerin karşısında milletin kayıtsız şartsız egemenliği dediği için cumhuriyetçidir. 

Her türlü milliyetçiliği ayaklar altına alanların ve topraklarımızı rant alanı olarak görenlerin karşısında milliyetçidir. 

Önce halk dediği için, toplumu kutuplaştırmadığı için, yasalar karşısında herkesi eşit gördüğü için halkçıdır. 

Devletin fabrikalarını, hastanelerini, okullarını, köprülerini, limanlarını yandaşa ve yabancıya peşkeş çekenlere karşı; sosyal devlet, sosyal adalet ve milli kalkınma dediği için devletçidir. 

Halkın; dinî ve kutsal duygularını sömürerek siyasete alet edenlere karşı, devletin dinî inançlardan bağımsızlığını ve tarafsızlığını savunduğu için laiktir. 

Çağdaş dünyanın gerekliliklerini hiçe sayarak, cehaletin karanlığını dayatanlara karşı, bilim ve yenilik dediği için devrimcidir. 

Bizim hep birlikte, bu büyük mirası ve değerleri yaşatarak, Türkiye'yi aydınlık yarınlara taşıyacağımıza olan inancımız tamdır. Ata’mızın çıktığı bu yolda, ülkemizi ikinci yüzyılımızda gerçek bir demokrasiye kavuşturmak, tıpkı geçmişte olduğu gibi ülkemizi muasır medeniyetler tarafından örnek alınan ve yurttaşlarımızı her bakımdan gurur duydukları bir ülkede yaşatmak için çalışmaya devam edeceğiz. 

Geçmişin Mirasıyla Yeni Yüzyıla ilerleyen partimiz ülkemizin geleceğine ışık tutmaya devam edecektir. 

100’üncü yılımız hepimiz için kutlu olsun.
SAVAŞ MEYDANINDAYKEN EVLADINI KAYBEDENLER İLE İSTİSNAİ MEMUR YAPILAN EVLATLAR…
Atatürk Anıtı önündeki törenin ardından partililer yürüyerek İnönü Anıtı’na gittiler. Anıt önünde konuşan CHP Malatya İl Başkan Vekili Av. Mehmet Arıkan;
“Cumhurbaşkanımız, Genel Başkanımız, hemşehrimiz, Lozan Fatihi İsmet Paşa'nın manevi huzurundayız. Biz Cumhuriyet Halk Partililer, devlet adamlığını hemşehrimiz İsmet Paşa'dan ve onun kıymetli eşi Mevhibe Hanımdan öğrendik. Oğulları İzzet henüz iki yaşındayken hayata veda etti. Mevhibe Hanım, bu kara haberi gizledi İsmet Paşa'dan. Zira Milli Mücadele’nin en çetin en zorlu günleriydi. Paşa evladının ölüm haberini çok sonraları savaş bittikten sonra emir subayından almıştı. Bugün ise eşini, çocuklarını istisnai kadrolarla memur yapan, müdür yapan devlet adamları eliyle yönetiliyoruz. Fakat umudunuzu kaybetmeyin inanın bilin ki İsmet Paşa her sabah doğan güneş ile birlikte Malatyasını, Malatyalı hemşehirlerini selamlıyor. Biz Cumhuriyet Halk Partililer  ona şükranlarımızı sunuyoruz.  Partimizin 100. kuruluş yıldönümü kutlu olsun. Yaşasın Cumhuriyet Halk Partisi, yaşasın Cumhuriyet Halk partililer” ifadelerini kullandı.

Pusulamalatya

Bakmadan Geçme