CHP'li Doğan TYP'li emekçilere destek verdi

Bizim En Büyük Derdimiz Ekmek Davası

Cumhuriyet Halk Partisi Adıyaman İl Başkanı Engin Doğan, 6 Şubat depremlerinde evi, damı başına yıkılan TYP çalışanlarının sözleşmelerini yenilemeyen yetkililere; “Bu akşam başınızı yastığa koyun, vicdanınızı sorgulayın” diye seslendi. “Bizim en büyük derdimiz ekmek davası” diyen Doğan, TYP’li emekçilerin sonuna kadar yanında olacaklarını söyledi.


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adıyaman İl Başkanı Engin Doğan, Adıyaman’da sözleşmelerinin sona ermesi ve yenilenmeyecek olması üzerine işsiz kalan Toplum Yararına Programı (TYP) çalışanlarına destek verdi.
İşçilerle birlikte Adıyaman Valiliği önünde açıklama yapan Başkan Doğan, “Bizim en büyük derdimiz ekmek davası. 6 Şubat’ta büyük bir yıkım yaşadık. Bu ekmek davası 6 Şubat’ta evi, ocağı başına yıkılan annelerin davası. Evi, ocağı başına yıkılan babaların davası” dedi.

BİR ASGARİ ÜCRETİ DE ÇOK GÖRDÜLER
Depremde büyük yıkım yaşamış işçilerin asgari ücretle işe alındığını anımsatan Başkan Doğan, “Bir program hazırlandı. ‘Toplum Yararına Program’ dediler. Gruplar halinde Milli Eğitimde, belediyelerde, diğer müdürlüklerde işçi aldılar. İşe aldıklarına zaten büyük maaşlar vermediler. ‘Asgari ücretle sürünün’ dediler. Evin barkın yok, markete gidecek cesaretin yok. Aldığımız bir asgari ücret onu da çok gördüler. Evi, ocağı başına yıkılan Adıyamanlı fukaraya asgari ücreti çok gördüler” diye konuştu.

EKMEĞİMİZİN PEŞİNE SONUNA KADAR DÜŞECEĞİZ
Van depremi sonrası işe alınan TYP’li işçilerin sözleşmelerinin 3 ila 5 yıl, Elazığ’da 9 aydan 24 aya uzatıldığını hatırlatan Başkan Doğan, şöyle devam etti: “Adıyaman’a gelince bizim makus kötü talihimiz yine bize bulmuş. Başka şehirlerde uzatılan sözleşmeler, Adıyaman’a gelince yok sayılmış. Hatta bazı arkadaşlarımıza yetkililer, ‘CHP’ye oy verdiniz gidin CHP uzatsın’ demiş. Bu kadar yüzsüz, onursuzsunuz! Ama ant olsun ki biz ekmeğimizin peşine sonuna kadar düşeceğiz.”

BAŞINIZI YASTIĞA KOYUN, VİCDANINIZI SORGULAYIN
Başkan Doğan, evi, damı başına yıkılan insanlara asgari ücreti çok görenlere şöyle seslendi: “Bu akşam başınızı yastığa koyun, vicdanınızı sorgulayın. Sonra da onurunuzu, haysiyetinizi sorgulayın. Cumhuriyet Halk Partisi olarak tüm il örgütümüzle bu işin takipçisi olacağız. TYP’li emekçilerimizin sonuna kadar yanında olacağız. Sefaleti kabul etmeyeceğiz. Merak etmeyin yalnız değiliz!”
 

Bakmadan Geçme