Deprem Uzmanı ve Jeolog Prof.Dr. Naci Görür, bölgeyle ilgili yeni bir değerlendirme yaptı

Deprem Uzmanı ve Jeolog Prof.Dr. Naci Görür, bölgeyle ilgili yeni bir değerlendirme yaptı

Deprem Uzmanı ve Jeolog Prof.Dr. Naci Görür, bölgeyle ilgili yeni bir değerlendirme yaptı.

Çok soru aldığını dile getirerek topluca  sosyal medya kişisel sayfasından cevap veren Naci Görür,Bir yerde büyük deprem olunca o yörede ve o hatta tekrar yeterli enerji birikinceye kadar büyük deprem olmaz dedi.

 


"Arkadaşlar, çok soru alıyorum. Tek tek cevap vermem imkansız. Bazı sorulara toplu cevap veriyorum. Cevabım mümkün olduğunca basite indirgenmiş ve sizin anlayacağınız şekilde olacak.

1-Bir yerde büyük deprem olunca o yörede ve o hatta tekrar yeterli enerji birikinceye kadar büyük deprem olmaz.


2-Kuzey Anadolu Fay Zonunda büyük deprem beklediğimiz yerler kırıldıktan sonra bu zonda artık uzun süre büyük deprem olmaz.

3- Bugünkü depremlerin olduğu Doğu Anadolu Fayında enerji büyük ölçüde boşaldı. Bazı yöreler hariç bu zonda büyük depremler olmaz.

4-Bu fay zonlarında bir müddet büyük depremlerde kırılmamış fay parçaları kırılır ve zonlar artık uzun süre sakin duracak şekilde dururlar.

5-Bu söylediklerim ülkemizin en önemli iki fay zonu için geçerlidir.

6-Fay tartışmalarını bırakalım, deprem nerede olacak, nasıl olacak vb tartışmaları bırakalım. Deprem gerçeğini kabul edelim ve deprem dirençli kentler talep edelim. Bunu tüm siyasilerden talep edelim ve yasal yollardan sesimizi duyuralım. Tek yol budur. Tekrar başımız sağ olsun.”

Pusulamalatya

Bakmadan Geçme