'Evim Yuvan Olsun' hayata geçiyor

'Evim Yuvan Olsun' hayata geçiyor

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, ‘Evim Yuvan Olsun’ kampanyası ile hayırseverlerin evlerini depremzedelere bedelsiz ya da uygun şartlarda kiralayabileceklerini açıkladı.

"Evim Yuvan Olsun” nedir?

www.evimyuvanolsun.org URL adresli sitede yer alan bilgilere göre bedelsiz tahsis edilen evler için “Ödünç Sözleşmesi”, indirimli olarak kiralanan evler için “Kira Sözleşmesi” düzenlenecek. Sözleşmeler ev sahipleri ile Kaymakamlıklar arasında imzalanacak. Depremzedeler evlerine Kaymakamlıklar tarafından yerleştirilecek

Sözleşme süresince konutun elektrik, su ve doğalgaz giderleri Kaymakamlık tarafından karşılanacak. Ayrıca konut ve eşyalar, oluşacak herhangi bir hasara karşı Türkiye Sigorta güvencesi altında olacak.

Kampanyanın amacı nedir?

Evim yuvan olsun sitesinde şu açıklamalar yer aldı:

Kampanya, 6 Şubat 2023'te yaşanan Kahramanmaraş depremlerinden etkilenen vatandaşlarımızın barınma sorununun çözümüne katkı sağlamak üzere başlatılmıştır. Ülkemizin dört bir yanında, kullanmadıkları evlerini depremzedelere açmak ve onları misafir etmek isteyen vatandaşlarımızın olduğunu biliyoruz. Bu nedenle hayırsever insanlarımızın güvenilir bir kampanya ile evlerini bedel beklemeden ya da indirimli bir bedelle ihtiyaç sahiplerine sunabilecekleri bir sistem hayata geçiriyoruz. Ev tahsis etme imkanı olmayan vatandaşlarımıza ise nakdi bağış yolu ile depremzedelere barınma desteği verme olanağı tanıyoruz. Bu sayede oluşan konaklama imkanlarını, depremden etkilenen vatandaşlarımızın istifadesine sunuyoruz. (Büşra İrem Çam - Birlik Haber Ajansı)

 

Pusulamalatya

Bakmadan Geçme