• Haberler
  • Gündem
  • Küresel Çözüm Platformu Başkanı Hakan Berktaş UNICEF elini taşın altına sokmalı

Küresel Çözüm Platformu Başkanı Hakan Berktaş UNICEF elini taşın altına sokmalı

Küresel Çözüm Platformu Başkanı Hakan Berktaş UNICEF elini taşın altına sokmalı

Küresel Çözüm Platformu Başkanı Hakan Berktaş, 31 gündür abluka altındaki Gazze’de terörist ve savaş suçlusu İsrail’in 4 bin bebek ve çocuğun ölümüne neden olduğunu, bölgede yaşanan açlık-susuzluk ortamının insani dramı her geçen artırdığını belirterek, “Bu insanlık trajedisinin dindirilmesi için her kurum inisiyatif almalı,  UNICEF  de elini taşın altına sokmalı” dedi. 
Küresel Çözüm Platformu Başkanı Hakan Berktaş, 31 gündür abluka altındaki Gazze’de terörist ve savaş suçlusu İsrail’in 4 bin bebek ve çocuğun ölümüne neden olduğunu, bölgede yaşanan açlık-susuzluk ortamının insani dramı her geçen artırdığını belirterek, “Bu insanlık trajedisinin dindirilmesi için her kurum inisiyatif almalı,  UNICEF  de elini taşın altına sokmalı” dedi. Her çocuğun, özellikle de en zor ve dışlanmış durumda olan çocukların yaşatılması, korunması ve gelişimi için çalışmak üzere kurulan UNICEF’in de Filistin’de aç-susuz bırakılan masumlara yönelik hiçbir girişimde bulunmadığını belirten Berktaş, “UNICEF Gazze’de yaşanan dram ve trajediyle ilgili olarak birkaç kez basın toplantısı yaparak bu soykırımı zevahiri kurtarmak adına ancak “kınamayla geçiştirmiştir. Terörist İsrail, bugün itibariyle 31 gündür Filistin topraklarında bilinçli bir soykırım ve katliam yapmakta, masum sivillerin üzerine bombalar yağdırmaktadır. Bu katliamlarda 4 bin bebek ve çocuk, 5 bin de masum sivil olmak üzere 9 bin masum sivil terörist İsrail tarafından ölmüştür. Terörist İsrail, okul, hastane, cami, kilise demeden her yere bomba yağdırmaktadır” dedi.
Katliama uğrayan masumlara insani yardım yeterli değil
Berktaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “UNICEF (Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu), her çocuğun, özellikle de en zor ve dışlanmış durumda olan çocukların yaşatılması, korunması ve gelişimi için çalışan, 156 ülke ofisi ve 34 Milli Komitesi ile 190 ülkede güçlü bir varlığa sahip olan uluslar arası bir kuruluştur. UNICEF'in çalışmalarını sürdürdüğü öncelikli alanlar eğitim, çocuk koruma, sosyal koruma, gençlerin katılımı ve temel ihtiyaçlardır. Ayrıca, gerekli olduğu durumlarda su, sanitasyon ve hijyen (WASH) ile sağlık ve beslenme alanlarında da müdahalelerde bulunmaktır. Terörist İsrail’in ablukasındaki ölüm yağdırdığı Gazze’de masum sivillerin, çocukların-bebeklerin ekmeği yoktur, suyu yoktur, elektriği yoktur. Üstelik Mısır’dan Gazze’ye açılana Refah kapısından TIR’larla sokulan insani yardımlar masumların açlığını dindirmeye yeterli değildir. Böyle giderse çocuklar ve masum siviller, ellerine ulaşan yardımlarla belki karınları doyuracak, ama bu sefer de tok öleceklerdir” 
UNICEF inisiyatif almalı, elini taşın altına sokmalıdır
Tarihin görülen en büyük soykırımı ve katliamı yaşanırken inisiyatif alması gereken dünyadaki her kurumun bu durumu “kınamayla” geçiştirmesinin utanç verici olduğuna dikkat çeken Berktaş, “Bu dramı ve trajediyi kınamalarla geçiştiren her kurum gördüğümüz kadarıyla laf üretmekte, olayın vahametini küçülten açıklamalar yaparak kulaklarının üzerine yatmakta, bir bakıma üç maymunu oynamaktadırlar. Trajedinin çözülmesi için değil, İsrail’in daha çok katliam yapması yönünde zımni destek vermektedirler. UNICEF de bu kurumların başındadır ve masum çocuklar öldürülürken görevini layıkıyla yapmamaktadır. Gazze yanarken, sivillerin ve masum çocukların bu savaşta korunması gerekirken, terörist İsrail’in masumları ve çocukları aç-susuz bırakması vicdanımızı kanatmaktadır.” ifadelerini kullandı.
UNICEF inisiyatif almalı, devreye girmelidir
UNICEF’in kuruluş misyonuna uygun şekilde inisiyatif alarak devreye girmesi gerektiğini söyleyen Berktaş, “Devasa imkanlara sahip olan UNICEF  Gazze’deki çocuklara yardım elinin uzatılması noktasında hemen harekete geçmelidir:Vicdanı ve insanlıktan nasibi olan kim varsa, bu katliamların durdurulması  için çaba göstermelidir. Rusya-Ukrayna savaşında Hollywood’un ünlü aktristi Angelina Jolie, UNICEF’in İyilik Elçisi olarak savaş mağduru insanlara yardım etmek amacıyla Ukrayna’ya gitti. Rusya-Ukrayna savaşı savaş da, bugün Gazze’de yaşanan savaş savaş değil mi? Koskoca dünyada Angeline Jolie gibi savaş konusunda duyarlılık gösterebilecek bir Allah’ın kulu yok mu? Küresel Çözüm Platformu olarak insanlık vicdanına sesleniyoruz: Bu kirli ve kazananı olmayacak savaş durdurulsun! En kısa zamanda ateşkes sağlansın. Filistin’de iki devletli bir çözüm formülüyle barış tesis edilsin. Savaşın kazananı, barışın kaybedeni olmaz. Artık, terörist İsrail’in bebek ve çocuk katliamlarına birilerinin dur deme vakti gelmiştir” açıklamasını yaptı.
 

Yorumlar 1
İlhan Tomanbay 06 Kasım 2023 21:41

Sayın Berktaş'la aynı düşüncedeyim. UNICEF hızla harekete geçmeli.

Bakmadan Geçme