Lütfen enkaz altındaki kayısımızın ve tütünümüzün alımına hemen başlayın

Lütfen enkaz altındaki kayısımızın ve tütünümüzün alımına hemen başlayın

CHP Malatya İl Başkanlığı önünde bir basın açıklaması düzenleyen Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Malatya’nın bir tarım kenti olduğuna ve deprem dolayısıyla büyük yıkım yaşandığına vurgu yaparak şu ifadelere yer verdi;

“Deprem dolayısıyla geçmiş olsun dileklerimizi, ölenlere rahmet dileklerimizi tekrar iletmek istiyoruz.  Biliyorsunuz Malatya tarım kenti. 160 bine yakın hasar var. Basın toplantısının başında bir serzenişimi sitemimi kamuoyu ile paylaşmak istiyorum. Deprem oldu, ağır hasarlar var ancak Malatyalılar diyor ki sanki depremden etkilenmemiş gibi serzenişlerini sizinle kamuoyu ile paylaşmak istiyorum.  Malatya merkezin yüzde 60 ı yıkılmış durumda, depremde Doğanşehir Akçadağ gibi birçok bölgesi yıkılmış durumda. Polat, Ören, Kurucuova gibi. Dolayısıyla Malatya depremden çok etkilenmiş durumda. Burada görüyorsunuz yaşam durmuş durumda. Malatya’dan çok göç var özellikle Malatya’nın başka ilçelerine çok göç var. Bunlar Hekimhan, Yazıhan, Arapgir. Kamuoyunun dikkatine sunmak istiyoruz. Malatya depremden çok hasar almış durumda, yaşam durmuş durumda. Malatya’nın bu serzenişini sizlerle paylaşmak istiyorum.

“BU ZOR GÜNLERDE KAYISI ALIMI YAPMAYAN TMO KAPATILSIN!”

Kayısı, Malatya’mız ile simgeleşmiş bir ürünümüz. Kayısı demek Malatya demek Malatya demek kayısı demektir. Deprem hem Malatya’mızı hem çiftçimizi etkiledi. Kayısımız enkaz altında bekliyor. Geçtiğimiz gün TMO genel müdürü ile konuştum. Buradan bir kez daha ifade etmek istiyorum. TMO geçtiğimiz yıl kayısı alacağız dedi ama almadı. Depremde bütün Türkiye ayağı kalkmış hatta bütün dünya ayağa kalkmış yardıma koşuyor. Tek depremi duymayan, çiftçiyi duymayan TMO. Buradan tekrar çağrı yapıyorum, ey TMO bugün bizim kötü günümüz. Sen bugün kayısıyı almayacaksan ne zaman alacaksın? Eğer bu zor günlerde kayısı alımı yapmayacaksan, Toprak mahsulleri Ofisi kapatılsın! Biz bu çağrıyı Malatya’mız adına yenilemek istiyoruz.

ENKAZ ALTINDAKİ KAYISILARI ALIYORUZ

Şimdi çiftçimizi desteklemek adına bir çalışma başlattık, sizlerle onu paylaşmak istiyorum. Malatya’da Cumhuriyet Halk Partili Belediyelerimizin iş birliği ile Malatya’da enkaz altında kalan kayısıların alımına bugün itibariyle başlıyoruz. Çiftçilerimizin enkaz altında kalan kayısılarından bir ton alacağız.  Buradan bir kez daha duyurmak istiyorum Eskişehir Büyük Şehir Belediye Başkanlığımızın görevlendirmesiyle Sertaç Sağdıç isimli arkadaşımızın telefonunu sizlerle paylaşmak istiyorum; kendisine 0546 644 46 44 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz. Malatyalı çiftçilerimiz Sertaç beyi arayacak, Sertaç bey enkaz altında kalan kayısılardan bir ton alacak.

Eskişehir BüyükŞehir Belediyemize, Muğla Büyükşehir Belediyemize, İstanbul Büyükşehir Belediyemize, Ankara Büyükşehir Belediyemize ve diğer büyükşehir belediyelerimize de huzurlarınızda teşekkür etmek istiyorum. Bu destekle her bir çiftçimize 110 bin TL’lik destek olmak için bu kampanyayı başlattık. Ayrıca iş adamlarına, STK’larımıza da çağrı yapmak istiyorum. Bizim için, Malatyalı çiftçilerimiz için kayısı demek hayat demek. Kayısı demek, ekmek demek, su demek.  Kayısı alımı için Malatya’mıza destek olmaya çağırıyorum.Tekrar Tarım Bakanlığına ve TMO’ya çağrı mı yineliyorum. Lütfen enkaz altındaki kayısımızın ve tütünümüzün alımına hemen başlayın.

"MALATYA'MIZIN İHRACATININ YÜZDE 92'Sİ KAYISIDAN GELİYOR"

Bakın Kayısının Malatya’mız için ne anlama geldiğini resmi verilerle bir kez daha paylaşalım.TÜİK verilerine göre;2020 yılında Malatya’nın toplam ihracatı 288 milyon 864 bin dolar. Malatya Ticaret Borsası verilerine göre, 2020 yılında Kayısı ihracatından Malatya’mızın kazandığı para 266 milyon dolar.2020 yılında Kayısı ihracatı Malatya’mızın tüm ihracatının yüzde 92’sine denk gelmiş. 2021 yılında Malatya’mızın toplam ihracatı 405 milyon 220 bin dolar iken kayısı ihracatımız 347 milyon 905 bin dolar. 2021 yılında Kayısı ihracatımız Malatya’mızın toplam ihracatının yüzde 86’sına denk gelmiş. 2022 yılında ise Malatya’mızın toplam ihracatı 449 milyon 694 bin dolar iken,2022 yılının sadece 10 ayındaki kayısı ihracatından Malatya’mızın kazandığı para 302 milyon dolar. 2022 yılının sadece ilk 10 ayındaki kayısı ihracatı Malatya’mızın toplam ihracatının yüzde 67’sine denk geliyor. Sadece geçen yılın 10 ayına baktığımızda Malatya’mızın her 100 liralık ihracatının 67 TL’si kayısı ihracatından. Yani Malatya’mızın en önemli geçim kaynağı, ekonomisin yani Malatya’mızın en önemli geçim kaynağı, ekonomisinin temel direği kayısı.”

Pusulamalatya

Bakmadan Geçme