Malatya'da Yerinde Dönüşüm'e Talep Yağmuru

Malatya'da Yerinde Dönüşüm'e Talep Yağmuru

Depremden etkilenen Malatya’da ‘Yerinde Dönüşüm’ projesine afetzedelerin talebi yoğun şekilde sürüyor. Malatya’da ‘Yerinde Dönüşüm’ projesine yapılan başvuru sayısı 24 bin 257’ye ulaştı. 

Malatyalı depremzedeler, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından hayata geçirilen ‘Yerinde Dönüşüm’ projesine yoğun ilgi gösterdi. Malatya’da konut ve işyerlerini yerinde yapmak için başvuruda bulunan vatandaşların sayısı 24 bin 257 oldu. Yoğun şekilde devam eden başvuru sayısı her dakika yükselmeye devam ediyor.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, 6 Şubat tarihinde gerçekleşen depremin ardından bölgede konut yapımında seferber oldu. Bir yandan temeli atılan inşaatlar hızla yükselirken bir yandan da şehir merkezlerinin ayağa kaldırılması için yeni projeler hayata geçirildi. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından, deprem bölgesindeki kalıcı konutların inşa sürecinin hızla bitirilmesi için ‘Yerinde Dönüşüm’ projesi başlatıldı. ‘17 Temmuz’da hayata geçirilen ‘Yerinde Dönüşüm’ projesi beklenenin üzerinde ilgi gördü. ‘Yerinde Dönüşüm’ projesinden yararlanarak bir an önce ev ve işyerlerine kavuşmak isteyen Malatyalı depremzedeler, ilk günden itibaren Bakanlığın açtığı ‘Yapım ve Dönüşüm’ ofislerine akın etti. 

MALATYA’DA 24 BİN 257 BAŞVURU
‘Yapım ve Dönüşüm’ ofislerinden gerekli tüm bilgileri alan vatandaşlar, konut ve işyerlerinin ‘Yerinde Dönüşüm’ü için adeta birbirleriyle yarışırcasına e-Devlet üzerinden başvuruda bulundu. Projeye büyük ilgi gösteren afetzedelerin yaptığı başvurular, diğer illerde olduğu gibi Malatya’da her gün yeni bir rekor sayısına ulaştı. Malatya’da vatandaşların yaptığı başvuru sayısı, 20 bin 387 konut, 3 bin 870 iş yeri olmak üzere toplam 24 bin 257’ye ulaştı.  
 

Pusulamalatya

Bakmadan Geçme