• Haberler
  • Malatya
  • Malatya Turgut Özal Üniversitesi'nde 'Engel Olma Farkında Ol' Konferansı Düzenlendi.

Malatya Turgut Özal Üniversitesi'nde 'Engel Olma Farkında Ol' Konferansı Düzenlendi.

Malatya Turgut Özal Üniversitesi'nde 'Engel Olma Farkında Ol' Konferansı Düzenlendi.

Malatya Turgut Özal Üniversitesinde engelli bireylerin toplumda tam olarak yer almaları için gereken desteği sağlamak, engellerin aşılması için çalışmalar yapmak ve engelli bireylerin haklarının korunması için farkındalık yaratmak amacıyla 10-16 Mayıs tarihleri arasında Birleşmiş Milletlere üye 156 ülkede aynı tarihte kutlanan Engelliler Haftasına yönelik “Engel Olma Farkında Ol” konferansı düzenlendi. 
Konferansa Malatya Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Recep Bentli, rektör yardımcısı Prof. Dr. İlhan Erdem, Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Neşe Karakaş, Ampute Milli Takım Kaleci Antrenörü Selim Karadağ, Malatya il emniyet müdür yardımcısı İlhan Duran,  Malatya Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Mükremin Yağbasan sivil toplum örgütleri temsilcileri ve akademik, idari personel ile öğrencilerin katılımı ile gerçekleştirildi.  
Açılış konuşmalarını gerçekleştiren Prof. Dr. Recep Bentli, 10-16 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Engelliler Haftasının, engellilerin başarılarını ve katkılarını kutlamanın yanı sıra toplumun farkındalığını, anlayışını ve kabulünü artırmak ve aynı zamanda engelli bireylerin yaşam kalitesini geliştirmek amacıyla kutlandığını belirterek “Bu özel hafta, engelli bireylerin haklarına ve ihtiyaçlarına dikkat çekmek için önemli bir fırsattır. Engellilik, sadece engelli bireyleri değil, ailelerini, arkadaşlarını ve toplumun tüm kesimlerini etkileyen geniş kapsamlı bir durumdur. Bu nedenle, bu hafta boyunca düzenlenen etkinlikler ve konferanslar, engelli bireylerin toplumdaki yerini güçlendirmeyi ve onların yaşam standartlarını iyileştirmeyi hedefler. Üniversite olarak, engellilik konusundaki araştırmalarımızı ve çalışmalarımızı artırmalı ve bu alanda yeni bilgi ve perspektifler geliştirmeliyiz. Engellilikle ilgili politika ve uygulamaları analiz ederek, daha kapsayıcı ve adaletli bir toplum için merkezi hükümete öneriler sunmalıyız.” ifadelerine yer verdi. 
Üniversite olarak, engelli öğrencilere eğitim ve destek sağlamak amacıyla çeşitli önlemler almakta olduklarının altını çizen Prof. Dr. Recep Bentli, engelli öğrencilerin ihtiyaçlarına yönelik olarak ders materyallerinin erişilebilirliğini artırmak, fiziksel çevreyi ve teknolojik altyapıyı düzenlemek ve akademik destek hizmetleri sunmak gibi önlemlerin engelli öğrencilerin süreçlerini kolaylaştırmak için hayati bir öneme sahip olduğunu belirtti. 
Engellilik konusunda sadece üniversite içinde değil, toplumun her alanında çalışmalar yapılması gerektiğini belirten Prof. Dr. Recep Bentli, “Engelli bireylerin istihdam edilmesi, sosyal hayata katılımlarının desteklenmesi ve toplumsal ayrımcılığın önlenmesi için geniş kapsamlı politika ve programlar geliştirilmelidir. Engelliler Haftası'nın bu yılki teması olan ‘Engelsiz Bir Dünya İçin El Ele’ adına, hepimizin engelli bireylerle dayanışma içinde olması ve onların haklarını savunması gerekmektedir. Akademik camia olarak, bu konuda liderlik etmek ve toplumsal değişimi teşvik etmek bizim sorumluluğumuzdur.” ifadelerine yer verdi. 
Konferans kapsamında “Bütünsel Sağlık- Engellilik ve Sosyal Entegrasyon” başlıklı sunumlarını gerçekleştiren Tıp Fakültesi dekan yardımcısı Doç. Dr. Neşe Karakaş, Antik Roma’dan Antik Mısır’a ve Ortaçağ’dan Rönesans’a kadar engelliliğin toplumda yer edinme süreçleri hakkında bilgi verdi. Endüstri Devrimi, Modernizasyon ve Engellilik konularında Doç. Dr. Neşe Karakaş, “Endüstri Devrimi ve modernleşme, engelli bireylerin hayatlarında önemli dönüm noktaları oluşturmuş ve bu süreçler, onların toplum içindeki yerlerini ve toplumun engellilik algısını büyük ölçüde etkilemiştir. İlerleyen zamanlarda, teknolojik gelişmeler ve sosyal politikalar, engelli bireylerin yaşam kalitelerini yükseltmek ve onların topluma entegrasyonunu kolaylaştırmak adına önemli adımlar atmıştır. Bu dönüşüm, engelli bireylerin eğitimden iş hayatına, sosyal katılımdan kişisel gelişimlerine kadar birçok alanda fırsatlar yaratmıştır. Öte yandan, endüstriyel üretim süreçlerinin yol açtığı zorluklar ve rekabetçi çalışma kültürü gibi olumsuz etkiler de göz ardı edilemez.” ifadelerine yer verdi. 
Engellilik alanında hayata geçirilen politikaların gelişimi hakkında detaylı bilgilendirmeler sağlayan Doç. Dr. Neşe Karakaş, bütünsel sağlık perspektiflerine yer vererek engelli ve yaşlılara yönelik toplumsal hizmetleri aktararak sunumlarını sonlandırdı. Bu bağlamda Doç. Dr. Neşe Karakaş, aile dostu bakım hizmetleri, aile dostu bakım modelleri, evde bakım yardımı, yaşlı gündüz hizmet merkezleri, kurumsal bakım hizmetleri, ücretsiz seyahat gelir desteği, erişilebilirlik faaliyetleri başta olmak üzere gerçekleştirilen destekleri belirtti. Son olarak ‘Dijital Bahar’ projesi kapsamında bakanlığa bağlı huzurevlerinde bakım altında bulunan yaşlıların okuryazarlığını geliştirmek amacıyla 9 huzurevinde 10 dijital bahar odası bulunmakta olduğunu belirtti. 
Ampute Milli Takım Kaleci Antrenörü Selim Karadağ ise “Bizim engel dediğimiz şey doğuştan veya sonradan bir kaza sonucu meydana gelen bir olumsuz durum olarak tanımlanır. Ancak yaşam noktasında hepimiz bazı noktalarda engelleniyoruz aslında. İstediğimiz her şeyi yapamadığımız zamanda bir engel oluşuyor. Kendi içimde hep bunu sorgulamışımdır. Bu yüzden her zaman bu konuda çalışmalar yürütmüşümdür. Hocalarımızın da bahsettiği gibi birçok karar ve politika geliştiriliyor. Devletimiz imkânlar sunuyor, çalışıyoruz ve hepimiz bir yerlere geliyoruz. Görüyoruz ki bu sadece tek başına yetmiyor. ‘Ne yapabiliriz?’ sorusuna hepimizin cevaplar üretmesi gerekiyor. Empati yapmamız ve bunun içinde duygusal bir zekâya sahip olmamız gerekiyor. Öğrenci arkadaşlarımıza da iş düşüyor. Hepimiz bir yerlere geleceğiz ve yaptığımız işleri en iyi yapacağız, yapmak zorundayız. Empati ve duygusal zekâmızı kullanarak çaba gösterelim.” ifadelerine yer verdi. Selim Karadağ öğrencilerden gelen sorulara yanıt vererek konuşmalarını sonlandırdı. 
Konferans Ampute Milli Takım Kaleci Antrenörü Selim Karadağ’ın rektör Prof. Dr. Recep Bentli’ye milli takım forma takdimi ile sona erdi.  
 

Bakmadan Geçme