Minik Öğrencilerin Büyük Başarısı

Minik Öğrencilerin Büyük Başarısı

PAYLAŞ
Malatya Haber, Pusula Malatya - Pusulamalatya

Erzurum palandöken ilçesi İbrahim Erkal İlkokulu Anasınıfı Öğrencileri Yağdan Sabun Üretti, Erzurum Yakutiye Elektrik Elektronik Teknolojisi Mesleki ve Teknik Anadolu Lise öğrencileri ve anasınıfı öğrencilerini bir araya getirerek organik atıkları kullanarak dezenfektan, esans, kolonya ve sabun yaptılar.
Erzurum İl Milli Eğitim Müdürlüğünce yürütülen Erbap (Erzurum başarıyı arttırma projesi) kapsamında yürüttükleri "Her yaşta kimya öğretimi projesi" ile atık yağların zararlarına farkındalık oluşturmak ve yağları geri dönüştürebilmek için geliştirdikleri proje ile atık yağlardan katı sabun ürettiler.
"Evlerde kullandığımız yağların geri dönüşümünü sağlamak istiyoruz"
Evlerde kullanılan atık yağların geri dönüşümünü sağlamak istediklerini ve bunlardan katı sabun üreteceklerini belirten Anasınıfı öğretmeni Alev NACAR ve Kimya Öğretmeni Sibel ÇETİN FİDAN, "Amacımız atık yağlardan sabun üretmek, evlerde kullandığımız yağların geri dönüşümünü sağlamak istiyoruz. Projemizde kullandığımız bazı malzemeler var. Bunlardan bir tanesi kostik piyasada lavabo açıcı olarak geçiyor. Aynı zamanda atık yağları kullanıyoruz saf su kullanıyoruz. Gerekli ölçümleri yapan öğrencilerimiz işlemlerine devam ediyorlar. En son aşamada bu sabunlar kalıplara sıvı halde dökülüyor ve 6 hafta kadar kurumasını bekliyoruz" dedi. "Biz bu projemizde çevre bilincini artırabilmeyi amaçladık"
"Ne kadar destek alabilirsek çevremiz için iyi olacaktır"
Destek alınabilirse çevre ve doğa için iyi olacağını söyleyen Fidan, "Bu anlamda ne kadar destek alabilirsek tabi ki hem bizler için hem doğamız için çevremiz için iyi olacaktır" dedi
Bu Projemizde Desteklerini Bizlerden Esirgemeyen Erzurum Yakutiye Elektrik Elektronik Teknolojisi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürümüz Zakir Akkuş’a ve Erzurum Palandöken İlçesi İbrahim Erkal İlkokulu Müdürü Orhan Duymuş’a Teşekkür Ederiz.

Pusulamalatya

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN