Siber Risk ve Tehditlerden Korunma Yolları Söyleşisi Gerçekleştirildi

Siber Risk ve Tehditlerden Korunma Yolları Söyleşisi Gerçekleştirildi

PAYLAŞ
Malatya Haber, Pusula Malatya - Pusulamalatya

İnönü Üniversitesi İletişim Fakültesi tarafından düzenlenen “Çarşamba Söyleşileri” programının bu haftaki konusu, “Siber Risk ve Tehditlerden Korunma Yolları” oldu.

Gazetecilik bölümü öğrencilerine yönelik düzenlenen söyleşide, siber zorbalık kavramından ve siber zorbalığa uğradıktan sonra neler yapılması gerektiğinden bahsedildi. Söyleşiye Malatya Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele ve Adli Bilişim Siber Güvenlik Uzmanı Ömer Faruk Yakut konuşmacı olarak katıldı.

Programa; İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Yatkın, Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Sadık Çalışkan, Gazetecilik Bölüm Başkanı Doç. Dr. Eylem Şentürk Kara,  Gazetecilik Bölümü Öğretim Elemanları Doç. Dr. Fatma Nisan, Arş. Gör. Yemliha Kurt ve Arş. Gör. Ayşe Nur Doğan, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özgür Kılınç, polis memurları ve öğrenciler katıldı.

İnönü Üniversitesi Amfi-1'de gerçekleştirilen Siber Risk ve Tehditlerden Korunma Yolları söyleşisinde Siber Güvenlik Uzmanı Ömer Faruk Yakut, siber risklerin internet ve sosyal medya ile daha fazla arttığından bahsederek şunları söyledi:

“Biz internetten bahsederken soyut bir şeyden bahsediyor gibiyiz. Ama tamamen somut olan hayatımızın orta yerinde olan bir araçtan bahsediyoruz. Sınırsız faydasına rağmen kullanırken güvenlik önlemlerine dikkat etmediğiniz zaman size ve yakınlarınıza zarar verebilir. Eskiden güvenli olduğumuz söylenebilirdi ama şimdi evinizin orta yerinde dünyaya açılan kocaman bir internet kapınız var.”

Ömer Faruk Yakut yaptığı sunumda siber risklerden korunma yollarından ve siber zorbalığa uğradıktan sonra neler yapılması gerektiğine değindi. Yakut, siber zorbalığa karşı çeşitli tavsiyelerde bulunarak “Şikâyet etmekten kesinlikle korkmayın, bu insanlar başkalarına da zorbalık yapmaya cesaret edemesin. Kanıtları silmeyin, mesajlara cevap vermeyin; çünkü amaçları sizin ilginizi çekip yanıt vermenizi sağlamak. Sizler yanıt verdikçe sizi daha çok rahatsız edeceklerdir. Göz yummayın ve en önemlisi siz de siber zorba olmayın.” dedi.

Söyleşi, soru cevap bölümünün ardından sona erdi.

Pusulamalatya

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN