Türk Dünyası Ortak Vatandaşları Yetişmeye Devam Ediyor

Türk Dünyası Ortak Vatandaşları Yetişmeye Devam Ediyor

İnönü Üniversitesi ev sahipliğinde “Türk Dünyası Dijital Vatandaşlık Projesi” ile “Türk Asrına Adım Adım Projesi” kapsamında çevrim içi etkinlik gerçekleştirildi.

Toplantıya Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Oğurlu, Azerbaycan Mili Meclis Üyesi Prof. Dr. Fazıl Qezenferoğlu Mustafa, İnönü Üniversitesi Rektör Danışmanı Prof. Dr. Neslihan Durak ile akademisyen ve Türk dünyasından öğrenciler katıldı.

Oturumun moderatörlünü yapan Eğitim Fakültesi Türkçe Eğitim Bölümü’nden Dr. Tuğrul Gökmen Şahin, Türk dünyasının gönüllülük esasına dayalı en büyük sosyo-kültürel projesi olan Türk Dünyası Dijital Vatandaşlık (TUDVA) projesinin yeni döneme başladığını söyledi. Şahin, 2021 yılında Türkiye-Kırgızistan Manas Üniversitesi ve Gaziantep Üniversitesi koordinatörlüğünde başlayan projenin, yeni dönemde İnönü Üniversitesi yürütücülüğünde devam ettiğini ve Türk dünyasının 15 bölgesinden 150 üniversite işbirliğinde yüzlerce bilim insanı ve gönüllünün görev aldığı projeye, bu dönem yaklaşık 5 bin öğrencinin başvuru yaptığını dile getirdi.

Yeni Tema: Türk Asrına Adım Adım; Azerbaycan ve Ulu Önder

Projenin yeni dönemi “Türk Asrına Doğru Adım Adım Azerbaycan ve Ulu Önder” temasıyla başladı. Temada bu dönem içerisinde Türk dünyasından katılımcıların Azerbaycan ve Ulu Önder ile ilgili bilişsel ve duyuşsal farkındalıklarının artırılması amaçlanıyor.  

Projenin açılış dersinin konuğu Azerbaycan’ın önemli isimlerinden, Azerbaycan Milli İlimler Akademisi başkanı ve aynı zamanda milletvekili olan Prof. Dr. İsa Habibeyli oldu. Projenin ikinci hafta konuğu Azerbaycan’ın önemli isimlerinden Milletvekili Prof. Dr. Fazıl Mustafa oldu.

Fazıl Mustafa,  Türk dünyasının birlik ve beraberliği adına düzenlenen bu etkinliği gönülden desteklediğini ve katılımcıları yürekten selamladığını ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türk asrının geleceği için meseleleri artık açık ve aydın bir şekilde konuşuyor olmamız çok önemli. Çözümü birlikte aramalıyız. Bugün Azerbaycan’ın milli uyanış günü. Türk dünyasının da ciddi bir dirilişe ihtiyacı var. 21. yüzyılın Türk asrı olabilmesi için her alanda birlik ve beraberliğin sağlanması şarttır. Kendi yolumuzu kendimiz çizmeli, ekonomik açıdan güçlü olmalıyız. Türk dünyası nüfus ve coğrafyasıyla büyük bir potansiyeli ifade etmektedir. Kıymetli maden ve petrol yatakları açısından önemli rezervlere sahibiz. Çağın taleplerine uygun davranarak küreselleşme yolunda önemli mesafeler alabiliriz. Özellikle Türkiye’nin liderliğinde yeniden yapılanan Türk Devletleri Teşkilatı’nın 2040 vizyonuyla ortak hareket kararı alması, geleceğe ortak bir stratejiyle yürümeyi benimsemesi her açıdan bölgesel güç olma yolunda büyük kolaylık ve avantajlar sağlayacaktır.”

Proje öğrencilerinin zoom ve moodle sistemi üzerinden izlediği programı gönüllüler de Youtube kanalı üzerinden canlı izledi. Projenin yeni dönem tanıtım filmi de çok ilgi çekti.

“Türk Asrına Adım Adım” programının açılış konuşmasını Balıkesir Üniversitesi Rektörü Yücel Oğurlu yaptı. Rektör Oğurlu, Türk dünyası birliği için atılan somut adımlardan büyük bir memnuniyet duyduğunu ifade ederek “Türk dünyası asrına yönelik bu proje, romantik sevdamızın ayakları yere basan önemli bir adımıdır. Türk dünyasının önemli mütefekkirlerinden İsmail Gaspıralı’nın ‘dilde, fikirde, işte birlik’ vizyonuyla hareket edilmesi ve bu hareketin temelinde de eğitimin olması gerekir. Çağımızda ulaşım ve iletişim imkânlarının artmasıyla Türk dünyasının her alanında önemli ilerlemeler kaydedilmektedir.” dedi.   

Türk Dünyası Gençleri Dijital Platformda Bir Araya Geliyor

Projede, Türk dünyasının farklı bölgelerinden gençler, dijital dünyada bir araya gelerek 14 haftalık çevrim içi bir eğitim programına katılıyor, Türk dünyasında aynılıklar ve benzerliklerin farkına vararak ortak bir vatandaşlık algısına katkı sağlıyor. Gençler Türk dünyasının ortak değerlerini öğreniyor ve aldıkları dijital içerik üretim atölyelerinde de dijital dünyada yayınlanmak üzere Türk dünyası ile ilgili pozitif içerikler üretiyor.

Yeni Dönem Yürütücüsü İnönü Üniversitesi

Projenin yeni dönem eş yürütücüsü İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay ise bu dönem yaklaşık 5 bin öğrencinin katılım sağladığı böyle güzel bir projenin dönem yürütücülüğünü sürdürmekten onur duyduğunu söyledi. Rektör Kızılay “Türk Devri için gençlere yönelik bilimsel, sosyal gibi her türlü projenin destekçisi olacağımızı ifade eder, aynı zamanda projeye emek veren herkese teşekkürü borç bilirim.” dedi.

Bakmadan Geçme