• Haberler
  • Malatya
  • Yalnız Değilsin Biz Bir Aileyiz Projesi Kapsamında 'Çocuk Hakları' Programı Düzenlendi

Yalnız Değilsin Biz Bir Aileyiz Projesi Kapsamında 'Çocuk Hakları' Programı Düzenlendi

Yalnız Değilsin Biz Bir Aileyiz Projesi Kapsamında 'Çocuk Hakları' Programı Düzenlendi

Malatya Kent Konseyi Çocuk Meclisi ve İsviçre Büyükelçiliği işbirliğiyle yürütülen ‘Yalnız Değilsin Biz Bir Aileyiz” projesi kapsamında çocuklara yönelik etkinlikler devam ediyor. 
Malatya Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi (MABESEM) Konferans Salonu’nda düzenlenen programa,  Yalnız Değilsin Biz Bir Aileyiz Proje Koordinatörü Hatice Albayrak, Malatya Yetimler Kervanı Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkan Yardımcısı Tülay Ayaz, ebeveynler ve çocuklar katıldı. Program kapsamında uzman eğitimciler tarafından ‘Çocuk Hakları’ ile ilgili sunum yapıldı
Albayrak: Çocuklarımızın kendi haklarını bilmesi ve bilinçlenmesi için programlar düzenliyoruz 
Programda konuşan “Yalnız Değilsin Biz Bir Aileyiz” Proje Koordinatörü Hatice Albayrak, “Malatya Kent Konseyi Çocuk Meclisi olarak, çocuklarımızın kendi haklarını bilmesi ve bilinçlenmesi için programlar düzenliyoruz. Geçen hafta proje kapsamında ebeveynler ile Malatya Kent Konseyi’nde bir araya gelmiştik. Bugün de çocuklarımıza yönelik ‘Çocuk Hakları’ ile ilgili bilgilendirme noktasında bir araya geldik. Bu kapsamda çalışmalarımız devam edecek” dedi. 
Orhan: Çocukların da oyun hakları var
Malatya Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ’nden Eğitimci Abdulkadir Orhan, “Çocukları hiçbir zaman korku ve şiddet ile test etmemek gerekir. Yapılan bir davranışın neden yapılması gerektiğini ve yapılmaması gerektiğini en iyi şekilde anlatmak gerekir. Çocuklar bu şekilde anlatıldığı zaman daha iyi anlıyorlar. Çocukların da oyun hakları var. Çocukların teknoloji ile tanışmaları gerekiyor. Ebeveynlerin kendi işlerini yapmak için çocuklara telefon ve bilgisayar vermemeleri gerekir” şeklinde konuştu.  
Daş: Çocuk Hakları bütün çocuklar içindir
Çocukların doğuştan gelen haklarının olduğunu söyleyen Malatya Aile ve Sosyal İl Politikalar Müdürlüğü’nden Eğitimci Abdurrahman Daş ise, “Her birey 18 yaşına kadar çocuk olarak kabul edilir. Her çocuğun eşit hakları vardır. Çocuk Hakları bütün çocuklar içindir. Doğum yerleri, konuştukları dil ne olursa olsun fark etmez. Düşüncelerinden dolayı hiçbir çocuğa ayrım yapılmaz. Çocuk hangi dinde olursa olsun çocuktur. Çocuklar ile ilgili bütün yasa ve uygulama oluşturanlar öncelikle çocukların yararını düşünmek zorundadır. Yaşamak, her çocuğun temel hakkıdır ve herkesin ilk görevi çocukların yaşamını korumaktır” diye konuştu.
Program sonunda çocuklar konu ile ilgili çeşitli sorular yöneltti. Malatya Kent Konseyi tarafından çocuklara çeşitli hediye takdim edildi. 
 

Bakmadan Geçme