Yerel medyaya zarar verecek düzenleme geri çekildi

Yerel medyaya zarar verecek düzenleme geri çekildi

PAYLAŞ
Malatya Haber, Pusula Malatya - Pusulamalatya

Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi 20  Ekim’de TBMM’ye sunulmuştu. Bahsi geçen teklifin 13. maddesinde 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun Ek 1. Maddesiyle istisnai bir durum olarak korunan “13. Madde Rejimi”  dahil edilerek kamu ihale ilanlarının süreli yayınlarda, internet haber sitelerinde yayınlatılması uygulamasının kaldırılacağı endişesini oluşturmuştu. Ajans Urfa’nın da kurucuları arasında bulunduğu Türk İnternet Medya Birliği (TİMBİR) bu adımın, süreli yayınları önemli bir gelir kaleminden yoksun bırakacağını gündeme taşımıştı. Tepkiler meyvesini verdi. Yerel basında ihale ilanlarına engel olabilecek düzenleme TBMM’de geri çekildi.

TİMBİR üyelerinin, Kamu İhale Kurumu ve Basın İlan Kurumu ile irtibata geçmesinin ardından, TBMM’de yaptığı görüşmeler neticesinde partilerin ortak uzlaşısı neticesinde AK Parti Grup Başkan Vekili Mustafa Elitaş ve 10 milletvekilinin vermiş olduğu önerge, TBMM Genel Kurulunda kanun metninden çıkarıldı.

Önergede, “Görüşülmekte olan 364 sıra sayılı Kanun Teklifi'nin 12'nci maddesiyle değiştirilen 4734 sayılı Kanun'un ek 1'inci maddesinin birinci fıkrasında yer alan ‘Bu Kanunda’ ibaresinin ‘Bu Kanunun 13’üncü maddesi saklı kalmak üzere bu kanunda’ şeklinde değiştirilmesini arz ve teklif ederiz” ifadesi yer aldı.

TİMBİR’DEN TEŞEKKÜR
Yerel basını önemli bir gelir kaleminden yoksun bırakacak düzenlemenin geri çekilmesinde emeği geçenlere TİMBİR teşekkür etti.

TİMBİR Başkanı Dr. Süleyman Basa, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Yerel medyanın mağdur olmasının önüne geçen bu değişiklik önergeye imzaları ile destek olan başta AK Parti Grup Başkan Vekili Mustafa Elitaş, Ramazan Can, Ahmet Özdemir, Metin Gündoğdu, Bahar Ayvazoğlu, Semiha Ekinci, Ahmet Kaya, Abdullah Güler, Bayram Özçelik’e, Plan Bütçe Komisyonu üyelerine, önergenin hazırlanmasında önemli katkıları olan Trabzon Milletvekilleri Salih Cora ve Hüseyin Örs ile ve teklife oyları ile destek veren tüm milletvekillerine, bu süreçte yanımızda olan Basın İlan Kurumuna, konunun açıklanması sonrası kararı tekrar gözden geçirerek ısrarcı olmayan Kamu İhale Kurumuna, Anadolu’nun her köşesinden 1000’in üzerinde yerel medya kuruluşunun yer aldığı Türk İnternet Medya Birliği adına teşekkür ederiz.

Türk Yerel Basını adına mutluyuz.

Yine bu sürece konunun hassasiyetini görerek yapmış olduğumuz basın açıklamasını gündeme taşıyan TİMBİR üyelerine, Hukuk Danışmanımız Av. Cüneyt Altıparmak’a ve konuya müdahil olmamıza vesile olan TİMBİR Trabzon Temsilcisi Tanju Akıncıoğlu nezdinde köklü Trabzon basın kuruluşlarına teşekkür ederiz”.

Pusulamalatya

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN