Afet Bölgesi kapsamındaki 11. İl olması önerisi

Afet Bölgesi kapsamındaki 11. İl olması önerisi

PAYLAŞ
Malatya Haber, Pusula Malatya - Emine Tanrıkulu

6 Şubat 2023 tarihinde ülkemizin maruz kaldığı iki ayrı deprem felaketi sonrasında  Cumhurbaşkanımız tarafından çok doğru bir karar ile 10 ilin OHAL ve AFET Bölgesi olarak ilan edildiği duyurulmuştu. 
Hazar Stratejik Araştırmalar Merkezi olarak biz de 24 Ocak 2020 tarihinde ilimizin maruz kaldığı 6.8 şiddetindeki deprem sonrası hafif hasarlı ve eski yapıların büyük oranda kullanılamaz hale geldiğini belirterek ilimizin de bu kapsama alınmasını önermiştik. 
Kahramanmaraş merkezli deprem felaketini en şiddetli şekilde hisseden Elazığ ilimizde özellikle çok sayıda bina için tahliye kararı alınmış ve suretli bir şekilde yıkım çalışmaları başlatılmıştır.
Uzmanların beklediği Palu Bingöl fay hattının kırılması beklenmeden, Elazığ’da da ETKİNLİK OLURU verilip,  “Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi" ilan edilmesi ve Yapı stoğunun bir kez daha acilen elden geçirilerek halkımızın can ve mal güvenliğinin sağlanması için konuyu MHP Genel Merkezimize taşımış olup, Elazığ’ın Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi kapsamındaki 11. İl olması önerimiz ilgiyle karşılanmış ve gündeme alınmıştır.
Bu zor günlerde özellikle sorunlu binalarda ikamet etmek zorunda kalan vatandaşlarımız ile tüm halkımızın geleceğe daha güvenle bakması açısından çok önemli olan bu konunun kısa sürede ilimizin beklediği şekilde çözüme kavuşturulacağını temenni ediyor, sürece destek olan tüm siyasilerimize halkımız adına teşekkürlerimizi ve şükranlarımızı sunuyoruz.

Prof. Dr. Bilal ÇOBAN
HAZARSAM Başkanı
 

Pusulamalatya

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN