• Haberler
  • Gündem
  • 'Bu Şehir Bizim Geleceğimiz ve Geleceğimiz için Söz Sahibi Olmak İstiyoruz'

'Bu Şehir Bizim Geleceğimiz ve Geleceğimiz için Söz Sahibi Olmak İstiyoruz'

Malatya Kent Konseyi Çocuk Meclisi Yürütme Kurulu üyeleri, ilimizi büyük ölçüde etkileyen 6 Şubat depreminin ardından yapılması planlanan çalışmalar ve düzenlemeler hakkında çocukların taleplerinin yer aldığı bir basın açıklaması düzenlediler.

Depremin yarattığı tahribata da dikkat çekmek için çarşı merkezinde bir basın açıklaması yapan Kent Konseyi Çocuk Meclisi Başkanı Ravzanur Güde, “6 Şubat’ta Malatya’mızın etkilendiği büyükdepremin ardından, hepimiz büyük travmalar yaşadık. Şehrimizde büyük yıkımlar yaşandı. Okullarımız, evlerimiz, iş yerlerimiz hatta oyun alanlarımız hasar gördü. Bu durumdan en çok biz çocuklar etkilendik” dedi. 
Malatya Kent Konseyi Çocuk Meclisi olarak yaşanan büyük deprem sonrası deprem yaraları sarılırken Malatya’daki çocukların istek ve taleplerini dile getirmek istediklerini belirten Güde:
-    Deprem ile alakalı koruyucu önlemler kapsamında özelikle çocuklara yönelik bilinçlendirme çalışmalarının yapılması
-    Depremin çocuklar üzerinde yaşatmış olduğu travmaların etkisini azaltmak için uzmanlar tarafından psikolojik destek verilmesi
-     Malatya ile yeni planlamalar yapılırken özelikle çocukların vakit geçirebileceği parklar, eğlence alanları gibi sosyal donatılara ağırlık verilmesi
-    Her öğrencinin kendi okulunda güvenilir ve konforlu şekilde eğitim hayatını sürdürmesi
-    Toplu ulaşım konusunda aksaklıkların giderilmesi
-    Ağır hasarlı binaların güvenlik açısından sorun oluşturmaması için bir an önce yıkılması
-    Çocukların eğlenceli ve nitelikli zaman geçirmeleri için çeşitli kurs programlarının ilgili kurumlar tarafından açılmasını talep ediyoruz” dedi. 
Malatya’ya yapılacak olan her türlü çalışmada özellikle çocukların gözetilmesini ve onların talep ve isteklerine daha da duyarlı olunması gerektiğinin altını çizen Güde, “Bu şehirde gelecekte en çok biz çocuklar yaşayacağız. Çünkü bu şehir bizim geleceğimiz. Biz geleceğimize sağlam ve emin adımlarla yürümek istiyoruz.Şehrimizi yöneten herkesten en büyük talebimiz bir çalışma yaparken muhakkak bizlerinde önerilerini alsınlar. Bizlerde bu süreçte yaralarımızı birlikte sarıp güzel günler için mücadele edeceğiz” dedi. 
 

Bakmadan Geçme