• Haberler
  • Malatya
  • Kültür ve Turizm Bakanı Sn. Mehmet Nuri Ersoy Malatya'da

Kültür ve Turizm Bakanı Sn. Mehmet Nuri Ersoy Malatya'da

Çeşitli inceleme ve temaslarda bulunmak üzere İlimize gelen Kültür ve Turizm Bakanı Sn. Mehmet Nuri Ersoy, Valilik Makamı'nı ziyaret ederek, Vali Ersin Yazıcı'ya hayırlı olsun dileklerinde bulunarak, İlimiz ile ilgili bilgiler aldı.

BakanErsoy,ŞehitTğm.İbrahimTanrıverdiSanatSokağı’ndabulunan Down Sendromlu çocukların işlettiği, Gülen Yüzler Kafe’yiziyaretetti.

BakanErsoy’unkatılımıileBüyükşehirBelediyesiİtfaiyeDaireBaşkanlığı binasında gerçekleştirilen Deprem ve Afet KoordinasyonToplantısı’ndaİlimizdedepremleilgiliyapılan çalışmalardeğerlendirildi.

Toplantı sonrası, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'unkatılımıyla,UNESCODünyaMirasıListesinealınanArslantepeHöyüğüKarşılamaMerkezitemelatmatörenigerçekleştirildi.

Törene; Vali Ersin Yazıcı, Ak Parti Malatya Milletvekilleri BülentTüfenkci, İhsan Koca ve İnanç Siraç Kara Ölmeztoprak, BüyükşehirBelediye Başkanı Selahattin Gürkan, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.AhmetKızılay, Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Recep BentliSTKtemsilcilerivevatandaşlarkatıldı.

ValiYazıcı, ArslantepeHöyüğüKarşılamaMerkezitemelatmatörenindeyaptığıkonuşmada;“Huzurlarınızdabugüzelşehre,Battalgazi’ ninşehrine, böyle  bir   afetten  sonra,  SayınCumhurbaşkanımızveİçişleriBakanımıztarafındangörevlendirilmemdendolayıkendilerineşükranlarımısunmak
 
istiyorum. Başta Büyükşehir Belediyemiz olmak üzere, tüm kurum vekuruluşlarla, bu şehirde zorda olan sıkıntıda olan, devletin şefkat vemerhametine ihtiyacı olan herkese dokunmaya gayret edeceğim. Hepbirlikte bunu başaracağız ve acizane bir kul olarak, yetim ve öksüzünduasınınnekadarkıymetliolduğunubilenbiriolarak,buşehirdedepremdendolayıyetimveöksüzhükmündeçoksayıdainsanınduasını almaya geldim. Rabbim inşallah, bunları yapmayı bana nasipeder. Ben şehre hizmet etmeye, bu şehrin insanının, teşekkürünü veduasını almaya niyetliyim ve böyle bir yerde özellikle deprem sonrası,bugörevbanatebliğedildiğiiçindegerçektençokmemnunum.”diyerekkonuşmasınısonlandırdı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy temel atma törenindeyaptığı konuşmada; “M.Ö. 6000 yıllarından M.S. 11. Yüzyıla kadar iskan gören Arslantepe, Geç Kalkolitik Dönem'den Demir Çağı’na kadar geçen tarihsel sürecin buluntularını barındırmış, Hititlerden Roma ve Bizans’a kadar pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış bir bölgedir. Bu tarihi alan, yapılan kazılar sonucunda eser zenginliği ile dikkat çekmiş ve bir ‘açık hava müzesi’ olarak ziyaretçilerinin uğrak noktası olmuştur. Arslantepe bu özellikleriyle 2021 yılında 44. UNESCO Dünya Miras Komitesi oturumunda, üstün evrensel değeri de dikkate alınarak Dünya Miras Listesine ülkemizin 19. alanı olarak kaydedilmiştir.
Höyükte 1930’lu yıllardan itibaren gerçekleştirilen arkeolojik kazılar sonucunda; M.Ö. 3300-3000 yıllarına ait bir kerpiç saray, M.Ö.3600-3500'lere ait tapınak, iki bini aşkın mühür baskısı, kaliteli metal eserler bulunmuştur. 
Eldeedilen veriler göstermektedir ki o dönemde Arslantepe; aristokrasinin doğduğu ve ilk devlet şeklinin ortaya çıktığı resmi, dini ve kültürel bir merkezdir. İncelendiğinde, sarayın koridor duvarlarının baskı motif ve duvar resimleri ile bezendiği görülmektedir. Binanın çeşitli bölümlerinde çok sayıda mühür baskısının bulunması, idari etkinliklerin yoğunluğunu ve çok sayıda memurun çalıştığını ortaya koymaktadır. 
Bu Höyük, Yakın Doğu'da ilk devlet toplumunun ortaya çıkışına istisnai biçimde tanıklık ederken, 4. Bin yıl Uruk Uygarlığıyla ilişkili olmasına karşın özgün mimari özellikler sergilemektedir. Ziyaretçilerimizin söz konusu alanda genel ihtiyaçlarını karşılamak ve alanın daha nitelikli bir tesis ile bütünleşik hale getirilmesi için Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi’nin (ICOMOS) önerileri de dikkate alınarak birtakım düzenlemelere gidilmesi zaruri olmuştur.
Bu çerçevede, Höyüğün sınırları dışında, 3.Derece Arkeolojik sit alanında, mevcutta ilköğretim okulu olarak kullanılan yapıların bulunduğu parsellerin kamulaştırılmasıyla ziyaretçi karşılama merkezi yapılması planlanmıştır. Malatya Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile işbirliği içerisinde yürütülen çalışmalar sonucunda; yapılması planlanan ‘ziyaretçi karşılama merkezi’ için proje yetkisi ilgili belediyeye verilmiş, Bakanlığımız denetiminde hazırlanan projeler Sivas Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunca geçtiğimiz yıl onaylanmıştır. 
Söz konusu projelerin uygulamasına yönelik “Arslantepe Höyüğü, Karşılama Merkezi Yapımı ve Çevre Düzenleme İşi”ne ilişkin Bakanlığımız, Malatya Valiliği ile Malatya Büyükşehir Belediye Başkanlığı arasında 7 Ağustos tarihinde imzalanan protokol çerçevesinde projenin maliyetinin bir kısmı Fırat Kalkınma Ajansı geri kalan miktarı ise Bakanlığımız tarafından karşılanması kararlaştırılmıştır. Hızla başlanılan bu projenin çok kısa sürede tamamlanacağını inancım tamdır.”diyerek konuşmasınısonlandırdı.


 

Bakmadan Geçme