deprem6.gif
Mir Murat Demir

AVRUPA ŞAMPİYONU TÜRK KADINLAR

Mir Murat Demir

Voleybol Şampiyonası, Avrupa Kadınlar Voleybol Şampiyonası'nın 33. turnuvasıdır. Avrupa Şampiyonası 3. kez 4 ülke ev sahipliğinde oynanacaktır. Bu ülkeler: Belçika, İtalya, Estonya ve Almanya'dır. Turnuvada 24 takım mücadele etmiş, şampiyonluğu Türkiye kadın millî voleybol takımı kazanmıştır. Türk kadın voleybol takımımızın bu başarısı elbette biz Türk halkı için sevinç ve gururdur. Sevinç ve gururumuzun da üzerinde daha da önemlisi var ki, farkındalık içerisinde olmamız gerek, kapı aralandı, biz başarılı da olabiliriz, başarıyı şampiyonluk kupasını kaldırarak da nihayetlendirebiliriz. Kutluyorum, kutluyoruz, kadın voleybol takımımızın her oyuncusunu. Kutluyorum, kutluyoruz, kadın voleybol takımımızın yöneticisini, antrenörünü, malzemecisini, şoförünü, muhasebecisi, hemşiresini, doktorunu, hepsi ama her biri bu başarıda da, şampiyonlukta da pay sahibidirler.
A Milli Kadın Voleybol Takımı Avrupa Şampiyonu. Dünya 1 numarası A Milli Kadın Voleybol Takımı Avrupa şampiyonu. Namağlup finale gelen Filenin Sultanları, 2023 CEV Avrupa Şampiyonası finalinde Sırbistan'ı 3-2 mağlup ederek tarihinde ilk kez şampiyon oldu. Belçika'nın başkenti Brüksel'deki Paleis 12 Salonu'nda oynanan tarihi maçta Ay-Yıldızlılar, finalde son Dünya Şampiyonu Sırbistan ile kozlarını paylaştı. Brüksel de ki final maçı, şampiyonluk maçı Türk kadın voleybol takımının galibiyeti ve şampiyonluk kupasını almasıyla sona erdi. Dikkatimizden kaçmamalı ki, ben gibi milyonlarca insanımız bu maçı ve şampiyonluğu çok istese de maç salonunda olmadı, olamadı. Evet, ekseri televizyondan izledik ve gördük ki Brüksel de ki maçın oynanacağı salonda Türkler ezici çoğunluktaydı ve hep tezahüratlarıyla yüksek motivasyon sağlayıp destek verdiler, teşekkürü fazlasıyla hak edenlerden oldular.
Bu maç, bu galibiyet, bu şampiyonluk sadece bir başarı değildir. Spor branşlarında mücadele veren her sporcumuz için bir kamçılama, örnek oluşturmaktır. Sanat dallarında ki gibi, bilim çalışmalarında ki gibi kıstas oluşturulacak bir başarı, zaferdir. Minik yavrularımız için de gençlerimiz içinde azimle çalışıldığında, disiplin içerisinde çalışıldığında, bıkıp usanmadan mücadele edildiğinde, başarıya ulaşmanın da, galip olmanın da, şampiyon olmanın da bir göstergesidir.
Ülkemin kendi içerisinde yaşadığı yoksulluk ve işsizlik gibi ana problemleri devam ederken, ekonomimiz de ki sallantılar sürerken, insanımızın bir yıl, beş yıl, on yıl sonrasına dair “ne olacak” tedirginliği alenen kendisini gösterirken, her başarı, her zafer insanımız için nefes alımıdır.
Çoklarına teşekkür ederken, galibiyet ve şampiyonluğun asıl mimarları kadın voleybol takımımızın oyuncularıdır. 
 Cansu Özbay - Pasör, Elif Şahin    - Pasör, Sıla Çalışkan    - Pasör, Buse Ünal    - Pasör, Dilay Özdemir – Pasör, Ebrar Karakurt - Pasör Çaprazı, Melissa Vargas - Pasör Çaprazı,    Tutku Burcu Yüzgenç     - Pasör Çaprazı, Defne Başyolcu - Pasör Çaprazı, Hande Baladın – Smaçör, Tuğba Şenoğlu – Smaçör, Derya Cebecioğlu – Smaçör, Meliha İsmailoğlu    - Smaçör, Saliha Şahin –Smaçör, İlkin Aydın –Smaçör, Yaprak Erkek – Smaçör, Neriman Özsoy –Smaçör, Eda Erdem Dündar - Orta Oyuncu, Zehra Güneş - Orta Oyuncu, Beyza Arıcı - Orta Oyuncu, Aslı Kalaç - Orta Oyuncu, Ayçin Akyol - Orta Oyuncu, Kübra Akman - Orta Oyuncu, Yasemin Güveli -Orta Oyuncu, Zeynep Sude Demirel - Orta Oyuncu, Simge Aköz – Libero, Ayça Aykaç -    Libero, Eylül Akarçeşme – Libero, Melis Yılmaz – Libero, Gizem Örge – Libero’ ya da teşekkür edip Türk halkı olarak minnettar olup müteşekkir kaldığımızı belirtmem, yazmam gerekli. 
Mir Murat Demir

Yazarın Diğer Yazıları